Här kommer nyheter från utställningar, tävlingar mm att ligga

Långshyttan 12/12-21 NW

B. Sally TSM NW1, 100p och tredje Diplomet

Vallsta 21/11-21 NW

B. Sally TEM NW1, 75p

 



 

Vemdalen 9/10-21 NW

B.Sally  TSM NW 1, 100p och andra Diplomet

 

 




 

Långshyttan 26/9-21 NW

B. Sally TSm NW1, 75p

 



 

Kilafors 29/8-21 NW

B. Sally TSM NW1, 50p

 



 

Långshyttan 22/8-21 NW

B. Sally TSM NW1, 50p

 



 

 Högbo SKK 19/9-21: Johan Andersson

Jemeninas Doriz HP, BIR-valp

Z.D. D'Jack Nikolson EXC., 2ökl, CK, 3bh, Res.CERT

B. Timothy Dalton Exc, 3ökl

MalibuPinaColada Exc, 2chkl, CK, 4bh

B.Simon Exc, 3chkl

 B. Uptown Girl VG

 B. Olga Exc, CK, 1bt, BIM o BIR-veteran

 


 

 

Gimo SKK 12/9-21: Eva Liljeqvist Borg

Zelenaya Dolina D'Jack Nikolson EXC, CERT, Res.Nordic CERT, 2bh

B. Simon Nordic CERT, BIM

B. Xena VG

 


 

Hudiksvalls kk 22/8-21 inoff

Jemininas Doriz HP, BIR o BIS-valp 4-6 mån

 

 


Rauland NSK 1/8-21

B.Simon

MalibuPinaColada

 


 

 

Gävle   /  -21 Exterriörbedömning

Zelenaya Dolina Djack Nikolson  Exc

 


 Iggesund 17/10-20 Doftprov

B. Ombjörn  GK DoftprovII

 


Sandarne 16/8 TSM

B.Sally NW I, 100p

 


 

Iggesund 13/8-20

B.Tommy Steele GK Doftprov I

 


 

Iggesund 11/6-20 Doftprov

B. Sally GK Doftprov I

 


 

  Jälla SGVK  6/10-19: Rob Douma

B. Tommy Steele Exc.

MalibuPinaColada Exc, 1chkl, CK, 2bh

Jemininas Bixi Exc. 1ukl, CK, 1bt, CERT, BIM

B. Olga Exc, CK, 1vetkl, 3bt, 3 BIS-vet 


 

 Högbo SKK 7/9-19:Arne Foss

B. Timothy Dalton  Exc. 1 uhkl

B. Tommy Steele Exc. 1 ökl

MalibuPinaColada Exc. 1chkl, ¨CK, 1bh, BIM

Jemininas Bixi Exc,1uhkl, CK,  2bt, CERT

B. Olga, Exc, 1bt, CK,  BIR, BIR-vet och BIS 3 Vet

 


 

Rauland Norsk Schipperkeklubb 28/7-19:

B. Up Where We Belong Exc.

Jemininas Bixi Exc. 1uhkl, CK, 2bt, CERT

B. Simon Exc. 3chkl, CK

MalibuPinaColada Exc. 2chkl, CK, 3bh

 


 Alfta SKK /7-19:_Ann-Catrine Edoff

B. Tommy Steele Exc.


Sundsvall SKK 21/4-19: Hans Almgren

SVENSK VINNARE

B. Tommy Steele, Exc, 1 jkl, BIM-junior, SJV-19

B. Simon Exc.. 1 chkl, CK, 1 bh, Cacib, BIR, SV-19

MalibuPinaColada Exc, CK, 2chkl, 3bh

Jemininas Bixi, Exc, CK, 1. jkl, 2bt, CERT, BIR-junior, SJV-19

B, Olga, Exc, CK, 1chkl, 1bt, Cacib, BIM, SV-10

B. Proud Mary, Exc, CK, 2chkl, 3bt, Res-cacib

BOBELZ uppfödargrupp HP


 


 

 Sundsvall SKK 7/10-18: K-E Johansson

MalibuPinaColada 1 chkl, CK, 1 bh, Cacib, BIR

B. Sally Excellent

B. Proud Mary 1 chkl, CK, 1 bt, Cacib, BIM

 


 


   Jälla SGVK 6/10-18:

Jemininas Bixi HP, BIR-valp, 2 BIS-valp

MalibuPinaColada 1 chkl, 1bh, CK, BIR

B. Sally 1 ökl, CK, 2 bt, Cert      SeUch


 


 

  Segersta, Anlagsklass viltspår5/10-18 :Eva Bryntse

B. Sally    GK

 


 


 Eckerö  FKK 30/9-18:Tapio Eerola

Jemininas Bixi HP, BIR-valp

B, Up Whwere We Belong HP, 2 bästa valp

MalibuPinaColada 1 chkl, CK, 2 bh, res-cert, res.-cacib

B. Proud Mary 1 chkl, CK, 1 bt, Cert, Cacib, BIM       FiUch

 


 


  Gimo SKK9/9-18: Hans Almgren

B. Tommy Steele HP, BIM-valp

Jemininas Bixi HP, BIR-valp

B. Up Where We Belong HP, 2bästa tikvalp

MalibuPinaColada CK, 1chkl, 2bh

B. Sally Exc.

B. Proud Mary Exc, CK, BIM

 


 


 

  Högbo SKK 1/9-18: Svante Frisk

Jemininas Bixi HP, BIR-valp

B. Ombjörn VG

MalibuPinaColada Exc, CK, Nordiskt CERT, BIR

B. Sally Exc, CK, CERT, 2bt

B. Proud Mary Exc, CK, Nordiskt CERT, BIM

 


 


  Rauland, Norsk Schipperkeklubb 29/7-18: Maija Heinillä 

B.Tommy 2:a bästa hanvalp

Jemininas Bixi HP, BIR-valp

B.Simon Exc

MalibuPinaColada Exc, CK, 2BH

B.Sally VG

B.Olga Exc, CK. 2BT

B.Proud Mary EXC

 


 


  Alfta SKK  /7-18: Marita Östlund

 MalibuPinaColada Exc.CK,1bh. BIR

B.Sally VG

B. Proud Mary Exc, CK,1bt, BIM


 


   Gimo SKK 26/5-18: Vera Hubenthal

B.Simon Exc,CK, CERT, Nord.CERT, BIR    SE UCH

B. Sally Exc, CK, 2 ökl

B. Proud Mary Exc, CK, 2chkl, 2BT

 


 


  Klåvasten, SSR (inoff) 12/5-18: Pernilla Hallgren Pettersson

B. Simon HP, 1 ökl, 2 BH

MalibuPinaColada HP, 1 chkl, BIR

B. Sally HP, 4 BT

B. Olga HP, 2 BT

B. Proud Mary HP, 3 BT

BOBELZ uppf.grupp HP

 



 

 

 Södertälje SGVK 10/5-18: 

B. Simon Exc

MalibuPina Colada Exc, CK, BIR, BIS-3

B. Sally Exc 

 


 


  Sundsvall SKK  8/4-18:

B.Simon Exc

B.Proud Mary Exc. CK. BIR


 


 

 

 

Sundsvall SKK 8/10-17: Jovanovic Nemanja

B. Simon Exc, 1bhkl, CK. 2bh, Res-Cert, Res-Cacib

B. Sally Exc

 


 


 Eckerö 30/9 -17: Charlotte Höijer

MalibuPinaColada Exc, 3chkl, CK, 3 bh

B. Proud Mary Exc, CK, 4 bt

 


 


 

 Gimo SKK 10/9-17: 

 B.Sally Exc

 



 

  Högbo SKK 3/9-17: Rony Doedjins

B. Simon Exc, Ck, CERT, CACIB, BIM 

SeUCH B, Ombjörn Exc 2 chkl

SeUch, NoUch MalibuPinaColada Exc 1chkl

B. Sally Exc, Ck, 1 bt,CERT, CACIB, BIR 

SeUch B. Proud Mary Exc, Ck, 2 bt, Res-CACIB 

 


 


 Norsk Schipperkeklubb Rauland 30/7-17: Mona Selbach

B. Simon Exc, Bim-uh

SeUch MalibuPinaColada "Kim" Exc, CK. CERT, 2 bh    NoUch 

 



 

 Norsk Schipperkeklubb Rauland 28/7-17: Jörgen Hindse

B. Simon Exc, CK Bim-uh

SeUch MalibuPinaColada "Kim" Exc, CK, Res.Cert 3 bh

 



 

   Alfta SKK, 8/7-17: Marianne Holm

B. Simon Exc, Ck, CERT, BIR. BIG-3 

 



 

   Hudiksvalls kk, (inoff), 6/6-17: Sonny Ström

B, Simon Hp, BIR, BIG-1, BIS-2

B. Sally Hp, BIM


 


 

  Gimo SKK 28/5-17: Maija Lethonen

B. Simon Exc.

SeUch MalibuPinaColada Exc, Ck, 1-chkl, 2-bh CACIB

SeUch, NoUch B. Morris Exc.

 



 

   Östervåla SSR 27/-5-17: Anita Whitmash

B. Simon Exc, Ck, Res-Cert

SeUch MalibuPinaColada Exc, Ck, 2-ckkl, 3-bh

SeUch, NoUch B. Morris Exc.

 



 

  Bollnäs kk,inoff, 14-17: Monica Mattfolk

B. Simon Hp BIR, BIG-2

B, Sally Hp BIM

 



 

   Skutskärs BK 13/5-17: 

 

B. Simon Genomförd BPH med skott

B. Sally  Genomförd BPH med skott


 


 

  Strängnäs SKK 12/3-17 : Åke Cronander

MalibuPinaColada Exc, Ck, Cert, Cacib, BIR o SeUch

SeUch, NoUch B. Morris Exc, Ck, 2 bh, bästa Veteran


 


 

 Sundsvall SKK 16/10-16: De Ridder Ongena

SeUch B. Ombjörn G

S, SeUch, NoUch B. Morris Exc, Ck, Cacib,  BIM 

B. Olga Exc, Ck, Cacib, BIR 


 


 

  Gävle bk 2/10-16

SeUch B. Proud Mary 2 gk resultat i Rallylydnad 

 



 

  Söderhamns bk 1/10-16

 SeUch B. Proud Mary 1:pris o 2: plac Lydnadsklass 1 



 

 Eckerö 25/9-16: 

SeUch B. Proud Mary Exc, CK, Res.Cert, Cacib 3 bt

 



 

  SKK Gimo 11/9-16: Domare Ann-Catrin Edoff

B. Ombjörn Exc, Ck, Cert, BIM, SE UCH 

SeUch, NoUch B. Olga Exc, Ck, BIR

 


 

 SKK Högbo 3/9-16: Torbjörn Skaar

MalibuPinaColada Exc, CK, Cert, Res,cacib, 2 bh

B. Ombjörn Exc., CK, Res.cert, 3 bh

SeUch, NoUch B. Morris Exc, Ck, Cacib, BIM 

SeUch, NoUch B. Olga Exc. Ck, Cacib, BIR 

SeUch B. Proud Mary Exc. Ck, Res.cacib 2 bt

 



 

  SKK Alfta 10/7-16: Rudi Hubenthal

B. Proud Mary Exc, CK, Cert, Cacib, BIR,  SE UCH 

 



 

  Skutskärs BK 4/6-16

MalibuPinaColada:  Genomförd BPH med skott

B. Proud Mary:  Genomförd BPH med skott

 



 

  SKK Österbybruk 29/5-16: Dewitt Bazelmans

MalibuPinaColada, uhkl. Exc, CK, Cert, res.caicib 2 bh 

 B. Ombjörn Excellent

B. Proud Mary, ökl. Exc, CK, Cert Cacib 2 bt 

B. Lamborghini vetkl. Exc, CK, 1bt, BIR o BIR-vet 

 



 

  SKK Sundsvall 10/4-16: Eva Borg Liljeqvist

MalibuPinaColada, junkl.  Exc, CK, Cert BIR 

B. Ombjörn, ökl, good   

B. Morris, chkl,  good 



 

  SKK Mässan 12/12-15: Liz-beth Liljeqvist

B. Proud Mary Exc

 



 

  SKK Sundsvall 10/10-15: Domare: Carsten Birk

B. Proud Mary Exc

B. Olga Exc, CK, CACIB, BIM

 



 

 SKK Högbo 13/9-15: Domare: Richard Paquette

MalibuPinaColada HP, BIR-valp

B.Ombjörn VG

B.Morris 2chkl, CK, 3bhkl

B.Olga 1chkl, CK, 1btkl, CACIB, BIM

 



 

  Skutskärs BK 22/8-15

B. Ombjörn      Genomförd BPH med Skott

B. Olga            Genomförd BPH med skott

Tarebi's Joy   Genomförd BPH med skott

 



 

 SKK Svenstavik 2/8-15: Domare: Anne Indergard

B. Lamborghini 1chkl, 1 bt, CK, BIM 

 



 

   Norsk schipperkeklubb,Rauland 2/8-15: Domare: Espen Engh

MalibuPinaColada HP, BIR-valp 

B. Ombjörn VG 

B. Proud Mary Exc

Tarebi's Joy VG

B. Olga VG

 



 

  SKK Alfta 4/7-15: Domare: Doedijns Rony

B. Proud Mary Exc, CK, 1 junkl, CERT, BIM

B, Lamborghini Exk, CK, 1 chkl, 2 Bt

B. Nirvana Exc, CK, 2 chkl, 3 bt

 



 

   SKK Österbybruk 30/5-15: Domare: Jahn Stääv

B. Ombjörn Exc, 1 ökl

B. Proud Mary VG

B. Lamborghini Exc, CK, Cacib, BIR 

B. Nirvana Exc, CK, 3 chkl

B. Olga Exc, CK, 2 chkl, Rec,Cacib,3btkl

B. Uppfödargrupp HP 

 


 

  SKK SeV-15, Kista 5/4-15: Domare: Arne Foss

B. Lamborghini Exc, CK, BIM 

B. Nirvana Exc, CK, 3 bt

 


 

   SKK Strängnäs 15/3-15: Domare: Birgitta Svarstad

B. Morris Exc, Cacib, BIR 

B. Olga VG

 



 

  SKK Stockholm 14/12-14 Domare:

 

B. Nirvana Exc, 1 chkl, 2 bt

 



 

   SKK Sundsvall 11/ 10-14: Domare: Natalja Skalin

B. Morris Exc

B. Ombjörn Exc

B. Olga Exc, CK

Tarebi's Joy VG

 


 


 

Eckerö 27/9-14 Domare: C-G Stafberg

 

B. Morris CK, Res.Cert, Res.Cacib. 2bh               X-tra skryt

B. Nirvana CK, 3 bt                                       B. Lamborghini Cert Cacib, BIM, C.I.B

B.Olga CK, 4 Bt                                                             

 


 


   SKK Gimo 13/9-14 Domare: Petra Junehall

 

B. Ombjörn CK, Cert, Cacib BIM 

B. Olga CK, Cacib, BIR 

Tarebi's Joy VG

 



 

  SSR Högbo 7/9-14 Domare: Jean Lawless

B. Morris VG

B. Olga CK,  chkl

B. Nirvana Exc

B. Lamborghini Exc. CK, 1 chkl, 2 bt

 


 


 

  SKK Högbo 6/9-14 Domare: Paul Lawless

B.Morris Exc

B. Ombjörn VG

B. Lamborghini Exc, CK, 1 chkl, 1 bt Cacib, BIR 

B. Olga CK,   chkl

Tarebi's Joy VG

 



 

   SKK Svenstavik 3/7-14 Domare:

B. Morris Exc. CK, BIR 

Tarebi's Joy Exc.

B. Olga Exc, CK, BIM 

 



 

    Norsk schipperkeklubb 27/7-14 Domare: Ralf Campbell

B. Ombjörn VG

B. Morris Exc, CK, 1bh, och BIR 

Tarebi's Joy Bästa junior

B. Olga Exc, CK, 2chkl och 2 Bästa tik 

 



 

 

  Norsk Schipperke-klubb 25/7-14 Domare; Jean Lawless

B. Ombjörn VG, 4 ökl

B. Morris CK, 1 bh, BIM 

Tarebi's Joy Bästa junior

B. Olga Exc, 4chk

 



 

  SKK Österbybruk 24/5-14 Domare: Åke Cronander

 

B. Ombjörn Exc

B. Nirvana  Exc, CK, 1 ökl, ! bt, Cert, Cacib, BIM    SE UCH 

 



 

    SKK Sundsvall 12/!0-13 Domare:

B. Morris CK, 3 bh

B. Ombjörn CK

B. Olga CK, Cacib, BIM 


 


 

  SGVK Jälla 6/10-13 Domare:

B. Morris CK, BIR BIS-4 

B. Ombjörn VG

B. Olga CK,BIM 

Tarebi's Joy HP, BIR-valp, BIS-4 



   SKK Gimo 15/9-13 Domare:

 

B. Morris Exc, CK, Res-cacib, 2 bh 

B. Olga Exc, CK, Cacib, BIM 

B. Ombjörn VG

 


 


 

  SKK Högbo 8/9-13 Domare:

 

B. Morris Exc. CK, Cacib, BIR 

B. Olga Exc, CK, Cert, Cacib, BIM.... SE UCH, NO UCH 

B. Ombjörn Exc, CK, Res-Cert, 4 bh


 


 

  SKK Svenstavik 4/8-13 Domare:

 

B. Morris Exc. CK. 3 bh

B. Olga Exc. CK, Res.Cert, 3 bt


 


 

  SKK Alfta 14/7-13 Domare: Åke Cronander

B.Ombjörn Exc. 

B. Lamborghini Exc. CK, 1 bt, BIM 


 


 

  Nkk Drammen 2/6-13 Domare: Tomas Rohlin

 

B.Morris CK, CERT, Cacib, BIM, NO UCH 

B. Olga CK, CERT, 3 BT 

 



 

  SKK Västerås 27/4-13 Domare: Siv Jernhake

B. Morris CK, BIR 

B. Ombjörn CK, CERT, 2 BH 

B. Lotus CK, 3 BH

B. Olga Exc.

B. Faye CK, 2 BT, Bästa veteran

Bobelz uppfödargrupp: Bästa grupp, HP

(Morris, Lotus, Faye. Olga)

            

 



 

 Utställning Strängnäs 10/3-13

Bobelz Morris Ck, Cacib, 2 BH

Bobelz Ombjörn Ck, Res.Cert, 4 BH

Bobelz Karter Ck, Res.Cacib, 3 BH

Bobelz Olga Excellent