Här kommer nyheter från utställningar, tävlingar mm att ligga

  Jälla SGVK  6/10-19: Rob Douma

B. Tommy Steele Exc.

MalibuPinaColada Exc, 1chkl, CK, 2bh

Jemininas Bixi Exc. 1ukl, CK, 1bt, CERT, BIM

B. Olga Exc, CK, 1vetkl, 3bt, 3 BIS-vet 


 

 Högbo SKK 7/9-19:Arne Foss

B. Timothy Dalton  Exc. 1 uhkl

B. Tommy Steele Exc. 1 ökl

MalibuPinaColada Exc. 1chkl, ¨CK, 1bh, BIM

Jemininas Bixi Exc,1uhkl, CK,  2bt, CERT

B. Olga, Exc, 1bt, CK,  BIR, BIR-vet och BIS 3 Vet

 


 

Rauland Norsk Schipperkeklubb 28/7-19:

B. Up Where We Belong Exc.

Jemininas Bixi Exc. 1uhkl, CK, 2bt, CERT

B. Simon Exc. 3chkl, CK

MalibuPinaColada Exc. 2chkl, CK, 3bh

 


 Alfta SKK /7-19:_Ann-Catrine Edoff

B. Tommy Steele Exc.


Sundsvall SKK 21/4-19: Hans Almgren

SVENSK VINNARE

B. Tommy Steele, Exc, 1 jkl, BIM-junior, SJV-19

B. Simon Exc.. 1 chkl, CK, 1 bh, Cacib, BIR, SV-19

MalibuPinaColada Exc, CK, 2chkl, 3bh

Jemininas Bixi, Exc, CK, 1. jkl, 2bt, CERT, BIR-junior, SJV-19

B, Olga, Exc, CK, 1chkl, 1bt, Cacib, BIM, SV-10

B. Proud Mary, Exc, CK, 2chkl, 3bt, Res-cacib

BOBELZ uppfödargrupp HP


 


 

 Sundsvall SKK 7/10-18: K-E Johansson

MalibuPinaColada 1 chkl, CK, 1 bh, Cacib, BIR

B. Sally Excellent

B. Proud Mary 1 chkl, CK, 1 bt, Cacib, BIM

 


 


   Jälla SGVK 6/10-18:

Jemininas Bixi HP, BIR-valp, 2 BIS-valp

MalibuPinaColada 1 chkl, 1bh, CK, BIR

B. Sally 1 ökl, CK, 2 bt, Cert      SeUch


 


 

  Segersta, Anlagsklass viltspår5/10-18 :Eva Bryntse

B. Sally    GK

 


 


 Eckerö  FKK 30/9-18:Tapio Eerola

Jemininas Bixi HP, BIR-valp

B, Up Whwere We Belong HP, 2 bästa valp

MalibuPinaColada 1 chkl, CK, 2 bh, res-cert, res.-cacib

B. Proud Mary 1 chkl, CK, 1 bt, Cert, Cacib, BIM       FiUch

 


 


  Gimo SKK9/9-18: Hans Almgren

B. Tommy Steele HP, BIM-valp

Jemininas Bixi HP, BIR-valp

B. Up Where We Belong HP, 2bästa tikvalp

MalibuPinaColada CK, 1chkl, 2bh

B. Sally Exc.

B. Proud Mary Exc, CK, BIM

 


 


 

  Högbo SKK 1/9-18: Svante Frisk

Jemininas Bixi HP, BIR-valp

B. Ombjörn VG

MalibuPinaColada Exc, CK, Nordiskt CERT, BIR

B. Sally Exc, CK, CERT, 2bt

B. Proud Mary Exc, CK, Nordiskt CERT, BIM

 


 


  Rauland, Norsk Schipperkeklubb 29/7-18: Maija Heinillä 

B.Tommy 2:a bästa hanvalp

Jemininas Bixi HP, BIR-valp

B.Simon Exc

MalibuPinaColada Exc, CK, 2BH

B.Sally VG

B.Olga Exc, CK. 2BT

B.Proud Mary EXC

 


 


  Alfta SKK  /7-18: Marita Östlund

 MalibuPinaColada Exc.CK,1bh. BIR

B.Sally VG

B. Proud Mary Exc, CK,1bt, BIM


 


   Gimo SKK 26/5-18: Vera Hubenthal

B.Simon Exc,CK, CERT, Nord.CERT, BIR    SE UCH

B. Sally Exc, CK, 2 ökl

B. Proud Mary Exc, CK, 2chkl, 2BT

 


 


  Klåvasten, SSR (inoff) 12/5-18: Pernilla Hallgren Pettersson

B. Simon HP, 1 ökl, 2 BH

MalibuPinaColada HP, 1 chkl, BIR

B. Sally HP, 4 BT

B. Olga HP, 2 BT

B. Proud Mary HP, 3 BT

BOBELZ uppf.grupp HP

 



 

 

 Södertälje SGVK 10/5-18: 

B. Simon Exc

MalibuPina Colada Exc, CK, BIR, BIS-3

B. Sally Exc 

 


 


  Sundsvall SKK  8/4-18:

B.Simon Exc

B.Proud Mary Exc. CK. BIR


 


 

 

 

Sundsvall SKK 8/10-17: Jovanovic Nemanja

B. Simon Exc, 1bhkl, CK. 2bh, Res-Cert, Res-Cacib

B. Sally Exc

 


 


 Eckerö 30/9 -17: Charlotte Höijer

MalibuPinaColada Exc, 3chkl, CK, 3 bh

B. Proud Mary Exc, CK, 4 bt

 


 


 

 Gimo SKK 10/9-17: 

 B.Sally Exc

 



 

  Högbo SKK 3/9-17: Rony Doedjins

B. Simon Exc, Ck, CERT, CACIB, BIM 

SeUCH B, Ombjörn Exc 2 chkl

SeUch, NoUch MalibuPinaColada Exc 1chkl

B. Sally Exc, Ck, 1 bt,CERT, CACIB, BIR 

SeUch B. Proud Mary Exc, Ck, 2 bt, Res-CACIB 

 


 


 Norsk Schipperkeklubb Rauland 30/7-17: Mona Selbach

B. Simon Exc, Bim-uh

SeUch MalibuPinaColada "Kim" Exc, CK. CERT, 2 bh    NoUch 

 



 

 Norsk Schipperkeklubb Rauland 28/7-17: Jörgen Hindse

B. Simon Exc, CK Bim-uh

SeUch MalibuPinaColada "Kim" Exc, CK, Res.Cert 3 bh

 



 

   Alfta SKK, 8/7-17: Marianne Holm

B. Simon Exc, Ck, CERT, BIR. BIG-3 

 



 

   Hudiksvalls kk, (inoff), 6/6-17: Sonny Ström

B, Simon Hp, BIR, BIG-1, BIS-2

B. Sally Hp, BIM


 


 

  Gimo SKK 28/5-17: Maija Lethonen

B. Simon Exc.

SeUch MalibuPinaColada Exc, Ck, 1-chkl, 2-bh CACIB

SeUch, NoUch B. Morris Exc.

 



 

   Östervåla SSR 27/-5-17: Anita Whitmash

B. Simon Exc, Ck, Res-Cert

SeUch MalibuPinaColada Exc, Ck, 2-ckkl, 3-bh

SeUch, NoUch B. Morris Exc.

 



 

  Bollnäs kk,inoff, 14-17: Monica Mattfolk

B. Simon Hp BIR, BIG-2

B, Sally Hp BIM

 



 

   Skutskärs BK 13/5-17: 

 

B. Simon Genomförd BPH med skott

B. Sally  Genomförd BPH med skott


 


 

  Strängnäs SKK 12/3-17 : Åke Cronander

MalibuPinaColada Exc, Ck, Cert, Cacib, BIR o SeUch

SeUch, NoUch B. Morris Exc, Ck, 2 bh, bästa Veteran


 


 

 Sundsvall SKK 16/10-16: De Ridder Ongena

SeUch B. Ombjörn G

S, SeUch, NoUch B. Morris Exc, Ck, Cacib,  BIM 

B. Olga Exc, Ck, Cacib, BIR 


 


 

  Gävle bk 2/10-16

SeUch B. Proud Mary 2 gk resultat i Rallylydnad 

 



 

  Söderhamns bk 1/10-16

 SeUch B. Proud Mary 1:pris o 2: plac Lydnadsklass 1 



 

 Eckerö 25/9-16: 

SeUch B. Proud Mary Exc, CK, Res.Cert, Cacib 3 bt

 



 

  SKK Gimo 11/9-16: Domare Ann-Catrin Edoff

B. Ombjörn Exc, Ck, Cert, BIM, SE UCH 

SeUch, NoUch B. Olga Exc, Ck, BIR

 


 

 SKK Högbo 3/9-16: Torbjörn Skaar

MalibuPinaColada Exc, CK, Cert, Res,cacib, 2 bh

B. Ombjörn Exc., CK, Res.cert, 3 bh

SeUch, NoUch B. Morris Exc, Ck, Cacib, BIM 

SeUch, NoUch B. Olga Exc. Ck, Cacib, BIR 

SeUch B. Proud Mary Exc. Ck, Res.cacib 2 bt

 



 

  SKK Alfta 10/7-16: Rudi Hubenthal

B. Proud Mary Exc, CK, Cert, Cacib, BIR,  SE UCH 

 



 

  Skutskärs BK 4/6-16

MalibuPinaColada:  Genomförd BPH med skott

B. Proud Mary:  Genomförd BPH med skott

 



 

  SKK Österbybruk 29/5-16: Dewitt Bazelmans

MalibuPinaColada, uhkl. Exc, CK, Cert, res.caicib 2 bh 

 B. Ombjörn Excellent

B. Proud Mary, ökl. Exc, CK, Cert Cacib 2 bt 

B. Lamborghini vetkl. Exc, CK, 1bt, BIR o BIR-vet 

 



 

  SKK Sundsvall 10/4-16: Eva Borg Liljeqvist

MalibuPinaColada, junkl.  Exc, CK, Cert BIR 

B. Ombjörn, ökl, good   

B. Morris, chkl,  good 



 

  SKK Mässan 12/12-15: Liz-beth Liljeqvist

B. Proud Mary Exc

 



 

  SKK Sundsvall 10/10-15: Domare: Carsten Birk

B. Proud Mary Exc

B. Olga Exc, CK, CACIB, BIM

 



 

 SKK Högbo 13/9-15: Domare: Richard Paquette

MalibuPinaColada HP, BIR-valp

B.Ombjörn VG

B.Morris 2chkl, CK, 3bhkl

B.Olga 1chkl, CK, 1btkl, CACIB, BIM

 



 

  Skutskärs BK 22/8-15

B. Ombjörn      Genomförd BPH med Skott

B. Olga            Genomförd BPH med skott

Tarebi's Joy   Genomförd BPH med skott

 



 

 SKK Svenstavik 2/8-15: Domare: Anne Indergard

B. Lamborghini 1chkl, 1 bt, CK, BIM 

 



 

   Norsk schipperkeklubb,Rauland 2/8-15: Domare: Espen Engh

MalibuPinaColada HP, BIR-valp 

B. Ombjörn VG 

B. Proud Mary Exc

Tarebi's Joy VG

B. Olga VG

 



 

  SKK Alfta 4/7-15: Domare: Doedijns Rony

B. Proud Mary Exc, CK, 1 junkl, CERT, BIM

B, Lamborghini Exk, CK, 1 chkl, 2 Bt

B. Nirvana Exc, CK, 2 chkl, 3 bt

 



 

   SKK Österbybruk 30/5-15: Domare: Jahn Stääv

B. Ombjörn Exc, 1 ökl

B. Proud Mary VG

B. Lamborghini Exc, CK, Cacib, BIR 

B. Nirvana Exc, CK, 3 chkl

B. Olga Exc, CK, 2 chkl, Rec,Cacib,3btkl

B. Uppfödargrupp HP 

 


 

  SKK SeV-15, Kista 5/4-15: Domare: Arne Foss

B. Lamborghini Exc, CK, BIM 

B. Nirvana Exc, CK, 3 bt

 


 

   SKK Strängnäs 15/3-15: Domare: Birgitta Svarstad

B. Morris Exc, Cacib, BIR 

B. Olga VG

 



 

  SKK Stockholm 14/12-14 Domare:

 

B. Nirvana Exc, 1 chkl, 2 bt

 



 

   SKK Sundsvall 11/ 10-14: Domare: Natalja Skalin

B. Morris Exc

B. Ombjörn Exc

B. Olga Exc, CK

Tarebi's Joy VG

 


 


 

Eckerö 27/9-14 Domare: C-G Stafberg

 

B. Morris CK, Res.Cert, Res.Cacib. 2bh               X-tra skryt

B. Nirvana CK, 3 bt                                       B. Lamborghini Cert Cacib, BIM, C.I.B

B.Olga CK, 4 Bt                                                             

 


 


   SKK Gimo 13/9-14 Domare: Petra Junehall

 

B. Ombjörn CK, Cert, Cacib BIM 

B. Olga CK, Cacib, BIR 

Tarebi's Joy VG

 



 

  SSR Högbo 7/9-14 Domare: Jean Lawless

B. Morris VG

B. Olga CK,  chkl

B. Nirvana Exc

B. Lamborghini Exc. CK, 1 chkl, 2 bt

 


 


 

  SKK Högbo 6/9-14 Domare: Paul Lawless

B.Morris Exc

B. Ombjörn VG

B. Lamborghini Exc, CK, 1 chkl, 1 bt Cacib, BIR 

B. Olga CK,   chkl

Tarebi's Joy VG

 



 

   SKK Svenstavik 3/7-14 Domare:

B. Morris Exc. CK, BIR 

Tarebi's Joy Exc.

B. Olga Exc, CK, BIM 

 



 

    Norsk schipperkeklubb 27/7-14 Domare: Ralf Campbell

B. Ombjörn VG

B. Morris Exc, CK, 1bh, och BIR 

Tarebi's Joy Bästa junior

B. Olga Exc, CK, 2chkl och 2 Bästa tik 

 



 

 

  Norsk Schipperke-klubb 25/7-14 Domare; Jean Lawless

B. Ombjörn VG, 4 ökl

B. Morris CK, 1 bh, BIM 

Tarebi's Joy Bästa junior

B. Olga Exc, 4chk

 



 

  SKK Österbybruk 24/5-14 Domare: Åke Cronander

 

B. Ombjörn Exc

B. Nirvana  Exc, CK, 1 ökl, ! bt, Cert, Cacib, BIM    SE UCH 

 



 

    SKK Sundsvall 12/!0-13 Domare:

B. Morris CK, 3 bh

B. Ombjörn CK

B. Olga CK, Cacib, BIM 


 


 

  SGVK Jälla 6/10-13 Domare:

B. Morris CK, BIR BIS-4 

B. Ombjörn VG

B. Olga CK,BIM 

Tarebi's Joy HP, BIR-valp, BIS-4 



   SKK Gimo 15/9-13 Domare:

 

B. Morris Exc, CK, Res-cacib, 2 bh 

B. Olga Exc, CK, Cacib, BIM 

B. Ombjörn VG

 


 


 

  SKK Högbo 8/9-13 Domare:

 

B. Morris Exc. CK, Cacib, BIR 

B. Olga Exc, CK, Cert, Cacib, BIM.... SE UCH, NO UCH 

B. Ombjörn Exc, CK, Res-Cert, 4 bh


 


 

  SKK Svenstavik 4/8-13 Domare:

 

B. Morris Exc. CK. 3 bh

B. Olga Exc. CK, Res.Cert, 3 bt


 


 

  SKK Alfta 14/7-13 Domare: Åke Cronander

B.Ombjörn Exc. 

B. Lamborghini Exc. CK, 1 bt, BIM 


 


 

  Nkk Drammen 2/6-13 Domare: Tomas Rohlin

 

B.Morris CK, CERT, Cacib, BIM, NO UCH 

B. Olga CK, CERT, 3 BT 

 



 

  SKK Västerås 27/4-13 Domare: Siv Jernhake

B. Morris CK, BIR 

B. Ombjörn CK, CERT, 2 BH 

B. Lotus CK, 3 BH

B. Olga Exc.

B. Faye CK, 2 BT, Bästa veteran

Bobelz uppfödargrupp: Bästa grupp, HP

(Morris, Lotus, Faye. Olga)

            

 



 

 Utställning Strängnäs 10/3-13

Bobelz Morris Ck, Cacib, 2 BH

Bobelz Ombjörn Ck, Res.Cert, 4 BH

Bobelz Karter Ck, Res.Cacib, 3 BH

Bobelz Olga Excellent